Kampania Krajowe Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać”

Krajowe Centrum ds. AIDS w ramach realizacji Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV rozpoczyna kampanię społeczną pod hasłem:

„Mam czas rozmawiać”

Grupą docelową kampanii są rodziny wielopokoleniowe, osoby w różnym wieku i z różnymi doświadczeniami życiowymi, których zakażenie HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową może dotyczyć. Kampania trwać będzie od listopada 2017r. do czerwca 2018r.
HIV i AIDS w Polsce
Dane z Państwowego Zakładu Higieny
od początku epidemii (1985 r.) do 31 lipca 2017 roku:
22 038 zakażonych ogółem,
3 506 zachorowań na AIDS,
1 374 chorych zmarło.

 

HIV/AIDS w województwie wielkopolskim
Dane z Oddziału Epidemiologii
Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu:
od 1 stycznia 2017 r. do 15 października 2017 roku:
154 nowych zakażeń w tym:
7 kobiet w wieku 25-62 lata,
147 mężczyzn w wieku 17 – 76 lat,
(wśród których 32 deklarowało orientację homoseksualną),
14 zachorowań na AIDS – w tym 1 kobieta,
5 chorych zmarło – mężczyźni w wieku 29-62 lat.
Z powodu zmiany miejsca funkcjonowania Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny w Poznaniu pod dotychczasowym adresem będzie działał tylko do końca marca 2018r. 
Poznań Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny przy Laboratorium Diagnostyka w budynku Noble Tower ul. Dąbrowskiego 77  60-529 Poznań   tel. 730 110 830 czynny w pon. i śr. od 9:00 do 11:00. Godziny pracy: poniedziałek 16.00 – 20.00 czwartek 16.00 – 20.00  piątek 16.00-20.00
 Wykaz punktów konsultacyjno-diagnostycznych w 2018 roku, gdzie bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania można wykonać testy na HIV: pobierz.

Informacja prasowa: pobierz

 

1 grudnia- Światowy Dzień AIDS

1  grudnia –  Światowy Dzień AIDS

 Anonimowe i bezpłatne badania HIV  

 Badania  w  kierunku  zakażenia  wirusem  HIV prowadzone są w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w POZNANIU.

 

Badania przeprowadzane są w sposób dyskretny i nie wymagają podawania żadnych danych personalnych.

Wszyscy pracownicy Punktu Konsultacyjno – Diagnostycznego (PKD) mają obowiązek zachowania w tajemnicy wszelkich wiadomości o pacjencie, zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza, ustawą o zawodzie pielęgniarki, zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej i ustawą o ochronie danych osobowych.

Badanie polega na pobraniu krwi od pacjenta i skierowaniu jej do współpracującego z PKD laboratorium, w którym wykonywane są testy przesiewowe. Wyniki badań przekazywane są do doradcy – lekarza, który kontaktuje się z pacjentem i niezależnie od wyniku, zapewnia mu pełne poradnictwo okołotestowe.

Wczesne wykrycie wirusa HIV pozwala na objecie kompleksową opieką medyczną i przerwanie dalszej transmisji zakażenia, a tym samym na zachowanie dobrego stanu zdrowia.

Nie żyj w niepewności. Idź się zbadać.
Akcję organizuje Fundacja Simontonowski Instytut Zdrowia we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu.
Finansowana jest ona ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach projektu „Wzmocnienie działalności Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego w Wielkopolsce.”

 

Punkt poradniczo–informacyjny Światowego Dnia Rzucania Palenia

W dniu 16.11.2017r. w holu Przychodni Lekarskiej na ul. Bączkowskiego 3 w Kościanie, został utworzony w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia punkt poradniczo – informacyjny dla pacjentów.
Zainteresowani mogli dokonać pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu przy użyciu smokerlyzera, z badań skorzystało 16 osób. Oprócz tego mogli zapoznać się z materiałami edukacyjno – poradniczymi (ulotki, broszury, poradniki) oraz uzyskać informację o podmiotach udzielających informacji i porad w ramach profilaktyki uzależnień. Osoby które skorzystały z punktu otrzymały torby na zakupy z hasłem „ Rzuć palenie! Szkoda zdrowia!”.

 

Wyniki konkursu „Czyste Powietrze Wokół Nas”

W ramach realizacji programu dotyczącego profilaktyki antytytoniowej „Czyste Powietrze Wokół Nas” w oddziałach „O”, odbył się w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Bieżyniu konkurs plastyczny. W konkursie wzięło udział 22 dzieci. Komisja wybrała i nagrodziła 3 prace. Laureaci otrzymali nagrody w postaci gier edukacyjnych, natomiast pozostałe dzieci otrzymały upominki w postaci mini puzzli. Nagrody w konkursie ufundowała PSSE w Kościanie.